Eestis on ligi 200 000 kuulmishäirega inimest, kes vajavad saja audioloogi abi. Audiolooge on meil aga kümmekond, kellest enamus on pensionile minemas ja nad on iseõppinud.

Viimastel aastatel on saadetud tudengeid stipendiumiga õppima Inglismaale Manchesteri, kuid endiselt ei ole Eestis audioloogi kutsestandardit, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Vaegkuulmisega tegelev audioloogia on eriala, mida Eestis ei õpetata. Tänaseks on esimene stipendiaat Maret Lepplaan naasnud õpingutelt Manchesterist ja läbinud kliinilise praktikumi Iirimaal Dublinis. Lepplaan jätkab Tartu Ülikooli kliinikumi kõrvakliinikus residentuuris.

“Meie populatsiooni kohta oleks meil vaja sada audioloogi. Et kas siis ei oleks nagu arukas tehagi selline programm nagu meil siin on, et eestlased õpivad välismaal. Nagu näiteks ka Iirimaal on selline programm ja siis näiteks Küproselt pärit inimesed, et kas väikses riigis on üldse mõistlik koolitada eriala niimoodi välja,” lausus Audiere stipendiaat 2013 Maret Lepplaan.

Praegune plaan on, et Manchesteris koolitatud tipud koolitaksid Eestis välja madalama astme audiolooge. Selleks on aga vaja audioloogi kutsestandardit, mida ei ole Eestis veel kinnitatud. Audioloogi kutse kinnitamine võimaldaks ka riigil kontrollida selle teenuse osutamist.

Tartu Ülikooli kliinikumi kõrvakliiniku juhataja Priit Kasenõmme sõnul on suund parem diagnostika ja arsti rolli vähendamine, tuues sisse rohkem spetsiaalse ettevalmistusega audiolooge.

“Mujal riikides, eelkõige võiks tuua näitena näiteks Inglismaa, siis audioloog on seal eelkõige mitte arst, vaid audioloogiks võib spetsialiseeruda väga lai ring spetsialiste, kes siis võtavad spetsiaalse koolituse ja spetsialiseeruvad kitsamalt audioloogiks. Et ta ei pea olema tingimata arst. Sellist käsitlust või mõtteviisi me üritame siin Eestis ka juurutada,” selgitas Kasenõmm.