2016. aasta septembris algatatud pilootprojekt, mille eesmärgiks on oluliselt parandada erivajadustega inimeste elutingimusi, on jõudnud esimeste tulemusteni. Kohandatud on esimesed üheksa kodu ning aasta lõpuks kohandatakse erivajadustega inimestele mõeldes kokku 45 kodu, mis aitavad inimestel igapäevaselt iseseisvamalt toime tulla ning ühiskonna- ja tööelus aktiivsemalt osaleda. Pilootprojekti põhiliseks märksõnaks on inimkesksus, mis pöörab tähelepanu igale situatsioonile ning vajadusele eraldi. Pilootprojekti veab Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus koostöös Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametiga.

Üks esimesi, kelle juures kodukohandus valmis sai, oli 78–aastane Tatjana (nimi muudetud). „Olen väga rahul ja tänulik, et kõik õnnestus. Lisaks dušialusele tehti ka mugav käepide ja sain kokkupandava väikse tooli duši all istudes pesemiseks“.
Kuna Tatjana elab üksinda ning tal ei ole igapäevast tuge, siis tänu vanni asendamisele dušiga on tal võimalik ilma raskusteta end iseseisvalt pesta.

Pilootprojekti kogemusi kasutatakse üle – Eestilises põhiprojektis. Põhiprojekti raames võtavad inimestelt taotlusi kodu kohandamiseks vastu elukohajärgsed omavalitsused, kes toetavad inimesi ka kohanduste elluviimisel. Inimestelt taotluste vastuvõtmiseks tuleb kohalikel omavalitsustel esitada eelnevalt kohandamiste rahastamiseks taotlus rahandusministeeriumile.

Sotsiaalministeeriumi sõnul saavad omavalitsused rahandusministeeriumile esitada taotlusi 2017. aasta teises pooles. Täpsemat infot taotlemise kohta jagavad edaspidi kohalikele omavalitustele sotsiaal-ja rahandusministeerium.

“Kui inimestel on erivajadused, siis nõuab iga mure inimkeskset lähenemist”, ütleb Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse direktor Kert Valdaru. “Eesmärk on ju tegelikult aidata luua inimestele võimalikult toredad ja mugavad kodud, sest võimalused iseseisvalt toime tulla aitavad neid lülitada ühiskonda, olgu selleks siis õppe-, töö- või sotsiaalelu. Loodame, et kohalikud omavalitsused võtavad asjast aktiivselt osa.”

Kodukohanduse projekt on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi ja riigieelarve vahenditest. Projekti lõpuks, aastaks 2023, on planeeritud kohandada üle Eesti 2000 erivajadusega inimese eluruumid.

Pilootprojekti lisainfo:
Mare Naaber
Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse keskkonna- ja abivahendite teabekeskuse juhataja
tel 56 847 577
mare.naaber(ät)astangu.ee