Kõige kvaliteetsem oleks kõrva puhastamine vaatlusmikroskoobi ja aspiraatoriga varustatud ning kõrvakirurgia kogemust omava eriarsti juures. Kõrvakirurg oskab lisaks puhastamisele hinnata ka kuulmekäigu ja keskkõrva anomaaliaid ning võimalikke kirurgiliste ravimeetodite vajadust ning riske. Kahjuks võib kiire kõrvakirurgi jutule pääsemine kujuneda kulukaks ning on kindlustusmeditsiini raames üldse vähetõenäoline.
Traumapunkti või valvehaigla külastus lõpeb nii mõnigi kord vaid kõrvatilkade retseptiga ning soovitusega järgnevatel päevadel eriarsti või perearsti poole pöörduda. Raisatud aeg, raisatud raha!
Üldteada on see, et eriarsti juurde saamine kindlustusmeditsiini kaudu meenutab kolmikhüpet: perearst, ooteaeg, eriarst. Ja kõike seda selleks, et lasta enesele lihtsalt sooja vett kõrva pritsida! Kas selleks on ilmtingimata vaja arstidiplomit või piisaks saunamehe või tuletõrjuja ametioskustest!
Õpetan Teile, kuidas kodustes tingimustes kõrvavaigust lahti saada!
Kui Te olete kunagi (kas või beebipõlves) põdenud mädast keskkõrvapõletikku, on soovitav enne iseloputamisele asumist kontrollida kuulmekilede seisundit. Normaalne kuulmekile on käsiduši ja 20ml-se süstlaga loputamise korral haavamatu. Põletikuarmid aga võivad loputamisel (ka arstikabinetis loputades) mõnikord rebeneda. Kuulmekile mulgustumine loputamisel on sisekõrvale ohutu ega põhjusta reeglina põletikulisi tüsistusi. „Auklike kuulmekiledega” inimesed ei ole väga haruldased. Nende elukvaliteet pole oluliselt häiritud.
Tavalise kõrvavaigu korral on eelistatav loputada massazireziimiga käsiduši abil.
See võimaldab kõrva suunata suures koguses paraja rõhu all ihusooja vett. Protseduur viiakse läbi duši all olles. Üks kolmest joast sihitakse 1-3 cm kauguselt kuulmekäiku. Duši ei tohiks asetada tihedalt vastu kõrva. Õnneks välistab selle ka kõrvalesta ja dushi kuju sobimatus.
Juga tuleks suunata pisut ette ja üles – vastavalt kuulmekäigu suunale.
Õigesti loputades tunnete, et vesi läheb sama sügavale kõrva nagu „arsti juures eelnevatel kordadel”.
Õnnestunud loputamise järgselt peab vesi pea kallutamisel kergesti kõrvast väljuma ja „kõrv lahti minema”.
Esmakordne loputus ei pruugi koheselt õnnestuda. Sageli on vaik kõvaks kuivanud ja ei taha veejoa toimele alluda. Sel juhul jääb kõrv lukku ja lirtsub. Asetage vatt või kõrvatropp kuulmekäiku ning oodake paar tundi. Selle aja jooksul muudab kõrva jäänud vesi vaigu pehmeks ning järgmine loputus kujuneb enamasti edukaks. Kitsa kuulmekäigu, väheste kogemuste ja kõva kõrvavaigu korral võib vaja minna mitmeid loputusi. Soovitan ürituseks valida puhkepäeva või õhtupooliku. Protseduuri ebaõnnestumisel ja kannatuse katkemisel saate alati meditsiiniasutusse pöörduda. Sealne personal on Teile tõenäoliselt sisimas tänulik, sest eelleotatud kõrvavaiku on kivikõvaga võrreldes mitu korda kergem eemaldada!
Ainsaks tõsiseltvõetavaks tüsistuseks on kuulmekile põletikuarmide rebend, mis on vähetõenäoline ja ei too enesega kaasa tõsisemaid tagajärgi. Kuulmekile arme on operatiivsel teel võimalik ka ravida. Kui kellelgi peaks loputamisel neid tingimusi järgides tekkima mingeidki vigastusi olen avatud neid diagnoosima ja ravima.
Massazireziimiga käsidušid pole aga kahjuks kõikjal saadaval. Näiteks Egiptuses ja „Kalev SPA-s” sobib loputuseks kõige paremini 20ml-ne plastsüstal. Eelistan seda ka arstikabinetis. Kulub suurema süstlaga võrreldes vähem vett ja juga on efektiivsem. Süstal võimaldab lisks mobiilsusele ka ravilahuste kasutamist – näiteks kuulmekäigu nahapõletike korral. Kahekümne milliliitrine süstal on sellise kujuga, mis väldib täiskasvanul mehhaanilise ja barotrauma – ehk maakeeli öeldes „lollikindel”. Teiste pritside kodune kasutamine ei ole ohutu ja seetõttu lubamatu!
Süstla otsik (nõela kinnitamise koht) asub silindri otsa ühes servas – tsentrist väljas.Otsik asetatakse kuulmekäiku ja on suunatud ette (nina poole). Silindri lõpposa „paun” toetub kõrvkarbikule , st. tahasuunas asetsevale kõrvalesta süvendile, mistõttu otsik ei saa liialt sügavale kuulmekäiku ulatuda. Loputada võib „täie hooga”, kartmata liigse veerõhu ja kahjustuste teket. Pigem on probleemiks see, et ei suudeta veejuga piisavalt jõuliselt kuulmekäiku juhtida, ning läheb vaja rohkem loputuskordi „kõrva lahtisaamiseks”
Loputuslahuseks sobib 1%-ne keedusoolalahus (poole liitri vee kohta üks kerge kuhjaga teelusika täis soola = 5gr) Lahusena sobib lisaks tavalisele veele hästi ka mõni nahahooldustoodetes kasutatava ravimtaime leotis (kummel, saialill jne ). Põletike korral sobib kergelt parkivate omadustega must tee. Lahusele võib lisada maitse järgi äädikat.Sobib sidruniga võrreldes vähem hapu lahus. Mädaerituse korral võib lisada kaaliumbermanganaati läbipaistva õrnlilla värvuseni (nn. „Ihne perenaise morss”).
Kõrvapesul on vatipulgaga puhastamise ees suuri eeliseid:
- Puudub trauma
- Tahked sisaldised lahustatakse pehmeks ja muudetakse eemaldatavateks
- Vesi ulatub sinna kuhu vatipulk ei küüni.
- Vesilahused uhuvad naha pinnakihist välja mikroobide mürgid, allergeenid ja keemia.
- Õige soolsus ja happesus takistavad mikroobide kasvu ja rahustavad nahka.
Kõrvaloputus peab siiski looma olukorra, kus vesi väljub protseduuri lõpuks ning tulemuseks on puhas ja kuiv kõrv.
Kõrva kuivatamiseks piisab mõnikord pea kallutamisest. Hea meetod on fööniga kuivatamine.Kõrvalesta tuleks kuulmekäigu avardamiseks veidi taha ja ülespoole sikutada. Pisut keerulisem kuid ohutu on vee eemaldamine kõrvast vatist keeratud „niidi” e. „rotisaba” abil. Mitte üle 60-70% kangusega alkoholilahuse kõrvavalamine seob vee ja kiirendab kuivamist. Alkohol ei sobi ägeda põletiku korral, sest on valus! Võib kombineerida föönitamisega. Kui kuidagi muud moodi ei saa, võib kasutada ka hambaorki,(sest see on „tavalisest kõrvaorgist“hulga peenem) millel teravik ära murtud ja koonduva osa peale õhukeselt vatti mähitud, nii, et teravused oleks kaetud.Õhuke vatikirme võiks jätkuda piki hambaorki – see annab parema imavuse ja väldib vati kõrvajäämist. Kõrva kuivatamisel hambaorgiga tuleks vältida võimalikke käe pihta löömisi. Istuda selle kõrvaga toa nurga poole. Isoleerida lapsed, loomad jne..Kui vatt tuleb otsast ära ja jääb kõrva, saab selle enamasti loputuse ja/või peene heegelnõela abil kätte
Kui teil on olnud korduvalt probleeme kõrvavaiguga, külastage mõnda kõrvakirurgi. Kuulmekäigu anomaaliate esinemisel likvideerib probleemi kuulmekäigu plastika ja mõnikord tasub seda kaaluda.
Hakake regulaarseteks kõrvavaigutilkade (Cerustop, Vaxol jne.)
tarvitajaks. Eriti hea on kõrvad sisse õlitada juba enne SPA-d ja Vahemerre sukeldumist.