Pressiteade

3.03.2017

3. märtsil tähistatakse rahvusvahelist kuulmispäeva. Eesti Vaegkuuljate Liit soovib märtsikuu jooksul juhtida tähelepanu kuulmispuudega inimestele ning tõsta inimeste teadlikkust kuulmishoiust.

 Meedikute sõnul võib kuulmiskahjustusega inimeste hulk küündida kuni 16- 20% elanikkonnast. Seega võib Eestis elada umbes 200 000 inimest, kelle kuulmine ei ole päris selline nagu peaks. Viipekeelt kasutavaid kuulmispuudega inimesi, keda on harjutud nimetama kurtideks, on hinnanguliselt 1500-2000.

Kuulmispuudega inimesed soovivad samuti kuuluda Eesti kultuuriruumi ning saada osa omamaistest telesaadetest ja filmidest. Paraku on suur probleem, et enamikel kodumaistel saadetel ja filmidel puuduvad subtiitrid. Nii on Eestis kuni 20 % inimestest olnud tegelikult eestikeelsest televisioonist lihtsalt ära lõigatud. Näiteks meie kõigi lemmikud, nagu „Siin me oleme“ või „Kevade“ on vaegkuuljatele ja kurtidele kättesaamatud.

Subtiitrid pole olulised mitte ainult kuulmispuudega inimestele. Ilmselt on enamike inimeste elus ette tulnud piisavalt olukordi (väikesed lapsed, pahurad naabrid, müra üleküllus), mil teleril peab olema heli kas vaiksemaks või hoopiski maha keeratud. Lisaks on subtiitrid abiks ka neile, kellel eesti keel ei ole emakeeleks.

Eesti Vaegkuuljate Liit on juba pikemat aega tegelenud sellega, et eestikeelsed filmid ja saated oleksid varustatud subtiitritega. Oleme taotlenud raha, et luua subtiitrid kaheksale filmile, lisaks on need uued eesti filmid, mis on saanud Eesti Filmi Instituudi poolt levitoetuse, samuti subtitreeritud. Eesti Vaegkuuljate Liit tegeleb nende filmide kättesaadavuse suurendamisega läbi teavitustöö tegemise.

Lisaks subtiitrite kättesaadavuse parendamisele on Eesti Vaegkuuljate Liit aidanud välja koolitada ka kirjutustõlke, kes on kuulmispuudega inimestele abiks koosolekutel, seminaridel, teatrietendustel ja muudes suhtlemist vajavates või inforikastes olukordades. Kirjutustõlketeenus on meil nüüdseks küll olemas, kuid selleks, et see muutuks kõigile abivajajatele kättesaadavaks, on meil veel pikk teekond käia.

Eesti Vaegkuuljate Liit kutsub kõiki üles mõtlema enda ja oma lähedaste kuulmise peale. Igaüks meist saab midagi ära teha, et toetada enda ümber olevaid kuulmiskahjustustega inimesi ning hoida ka enda kuulmist. Kõigil on võimalik toetada ka Eesti Vaegkuuljate Liitu, annetades sihtotstarbelisele annetuskontole EE742200221050525437.

Lisainfot Eesti Vaegkuuljate Liidu tegevuse kohta leiab http://vaegkuuljad.ee/

Pressiteate edastas:
Külliki Bode
Eesti Vaegkuuljate Liidu esimees
e-post: kylliki@vaegkuuljad.ee
tel. 53 478 422