Kuuldeaparaadi taotlemine

Kui sulle on soovitatud arsti poolt või tunned ise, et Sulle oleks vaja kuuldeaparaati, siis siinkohal Sulle mõned nõuanded, kuidas kuuldeaparaati taotleda. Uue kuuldeaparaadi saad riigipoolse dotatsiooniga üks kord nelja aasta jooksul. Erandkorras saab seda taotleda enne nelja aasta möödumist siis, kui Su kuulmine on langenud sedavõrd, et olemasolev aparaat ei võimalda enam piisaval määral kuulda. Teekond kuuldeaparaadini algab kõrvaarsti tõendist.

 • Sul peab olema kõrvaarsti poolt välja antud tõend, mille peal on kirjas, et Sulle on vaja kuuldeaparaati. Mõnes kuulmiskeskuses on olemas kõrvaarst, kes selle tõendi kohapeal kirjutab. Siin kuulmiskeskuste tabelis on näha, kas keskuses on arst, kas on vaja saatekirja jm infot.
 • Vali koos kuulmiskeskuse spetsialistiga välja endale sobivaim kuuldeaparaat. Et kindel olla, kas aparaat on sobiv, proovi seda enne ostmist nädal või paar.
 • Kui kahtled, et antud keskuse poolt soovitatud kuuldeaparaat on Sulle parim, siis külasta ka teisi kuulmiskeskuseid.
 • Kui sul on valik tehtud, siis vormistab kuulmiskeskus sulle vajalikud dokumendid.
 • Kuuldeaparaadi riigipoolne dotatsioon sõltub aktiivsusgrupist, mis Sulle määratakse kuulmiskeskuse spetsialisti poolt.
 • Kui Sa oled pensionär või tööealine, kes ei tööta ja Sa ei vaja kuuldeaparaati sagedaseks suhtlemiseks, siis kuulud sa ilmselt esimesse aktiivsusgruppi.
 • Kui Sa oled tööealine ja töötad ametikohal, kus on kuuldeaparaati vaja suhtlemiseks, siis kuulud sa tõenäoliselt teise aktiivsusgruppi. Teise aktiivsusgruppi kuuluvad ka lapsed ja õpilased.
 • Kuuldeaparaadi riigipoolne dotatsioon arvutatakse vastavalt sellele, millisesse aktiivsusgruppi Sind määrati. Riik on määranud aparaatidele piirhinna.

Kui aparaadi hind on võrdne või alla piirhinna arvutatakse piirmäär 90% aparaadi hinnast. Kui aparaadi hind on kõrgem kui piirhind, siis arvutatakse riigi- ja isikuosalus piirhinnast ja isiku osalusele lisandub toote hinna ja piirhinna vahe.

I aktiivsusgrupp (piirhind 350 €)

Kui kuuldeaparaat maksab 350 € või rohkem, kompenseerib riik 315 € aparaadi hinnast, ülejäänu tuleb tasuda aparaadi saajal. Kui kuuldeaparaat maksab alla 350 €, tuleb endal tasuda 10% aparaadi hinnast.

II aktiivsusgrupp (piirhind 736 €)

Kui kuuldeaparaat maksab 736 € või rohkem, kompenseerib riik 662,4 € aparaadi hinnast, ülejäänu tuleb tasuda aparaadi saajal. Kui kuuldeaparaat maksab alla 736 €, tuleb endal tasuda 10% aparaadi hinnast.

II aktiivsusgrupp – lapsed (piirhind 736 €)

Kui kuuldeaparaat maksab 736 € või rohkem, kompenseerib riik 662,4 € aparaadi hinnast, ülejäänu tuleb tasuda aparaadi saajal. Kui kuuldeaparaat maksab alla 736 €, tuleb endal tasuda 10% aparaadi hinnast.

Kui Su aparaat maksab piirhinnast rohkem või on Sul vaja uut aparaati juba varem kui nelja aasta pärast seoses kiiresti langenud kuulmisega, saad esitada Sotsiaalkindlustusametile erimenetluse taotluse, näiteks kui:

 • Su kuulmislangus on viimasel ajal kiirelt süvenenud ja Sa vajad uut aparaati enne seda, kui eelmisest taotlemisest on möödunud 4 aastat;
 • Su majanduslik olukord ei võimalda tasuda kuuldeaparaadi omaosalust täies mahus.

Taotlust saad esitada:

Erimenetluse taotlust vaadatakse läbi 30 kalendripäeva vältel, otsus saadetakse Sulle 30 päeva jooksul e-postiga või tavapostiga.

Lihtsaid kuulmisvõimendeid on võimalik saada ka Terviseabist ja mõnede arstide käest. Kui Sind huvitavad ka teised abivahendid, siis nende kohta saad infot siit: Kadrimardi OÜ- Bellmanni kommunikaatorid: http://kadrimardi.ee , Jumalalaegas MTÜ- äratuskellad jms https://silmalaegas.laegas.ee

 • Kui sa leiad, et sulle ei piisa enam kuuldeaparaatide võimsusest ja vajad kuulmisimplantaati, siis pöördu konsultatsiooniks Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliinikusse.

Kuulmisabivahendi hooldamine ja häälestamine

 • Kui oled saanud kuulmisabivahendi, siis pane kuulmiskeskuses uus vastuvõtuaeg kirja 2-4 nädala pärast. Juhul, kui oled kuulmisabivahendiga rahul, pole mõtet vastuvõtule minna. Tühista vastuvõtuaeg hiljemalt 3 päeva enne selle saabumist.
 • Kui Sa pole rahul oma kuulmisabivahendi poolt tekitatava heliga, nt on liiklusmüra liiga vali, kõne on liiga terav või suisa kriipiv, siis mine määratud ajal kuulmiskeskusesse ja lase häälestada endale sobivaks. Ole julge ja ütle võimalikult täpselt, mis Sind häirib.
 • Kui Sulle määratud individuaalotsak on kõrvas ebamugav või teeb haiget, siis mine võimalikult kiiresti kuulmiskeskusesse tagasi ning lase otsak teha parajaks. Individuaalseid otsakuid saad riigipoolse soodustusega igal aastal kummagisse kõrva.
 • Kui Sul on abivahendit vaja igapäevaselt, aga see ei tööta korralikult ja takistab igapäevast toimetulekut tööl või mujal olulises suhtlemist nõudvas kohas, siis mine kuulmiskeskusesse esimesel võimalusel uurima, milles on probleem.
Kuuldeaparaatide hooldamine: https://www.youtube.com/watch?v=pXJwjHsziHU

Kuulmisabivahendi remont

Pretensiooni puhul või mittetöötava aparaadiga tuleb pöörduda ettevõttesse kust aparaat saadi. Garantii kuuldeaparaadile määrab tootja. Pretensiooni esitamise õigus on tarbijal kahe aasta jooksul.